DOKUMENTY POTRZEBNE DO ŚLUBU
Ślub cywilny – dokumenty
Jest to ślub, który niesie za sobą konsekwencje prawne. Jak już ustalicie swoją datę ślubu, wybierzcie się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby zarezerwować interesujący Was termin. Jeśli planujecie ślub na więcej niż rok do przodu, lepiej wcześniej zadzwonić do Urzędu i upewnić się, czy już przyjmują zapisy na ten okres. Na tej wizycie będą Wam potrzebne Wasze dowody tożsamości.
Drugi raz do USC powinniście się udać nie wcześniej niż pół roku, ale nie później niż 31 dni przed ślubem, aby spisać oświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Na tej wizycie podejmujecie również decyzję, jakie nazwisko będziecie nosić po ślubie Wy i Wasze dzieci. Zabierzcie ze sobą dowody tożsamości i dowód opłaty skarbowej za ślub. Jeśli zdecydowaliście się na ślub poza USC, przygotujcie się na uiszczenie dodatkowej opłaty z tym związanej.
Jeśli uda Wam się sprawnie dopełnić tych formalności, to kolejnym razem z urzędnikiem zobaczycie się dopiero w dniu ślubu. Pamiętajcie o zabraniu ze sobą dowodów osobistych swoich i świadków!
Ślub kościelny – dokumenty
Ślub kościelny jest formą przysięgo złożonej przed Bogiem i samymi sobą. Nie ma żadnych skutków cywilno-prawnych.
Gdy zdecydujecie się już na konkretną datę ślubu, wybierzcie się do parafii, w której chcecie się pobrać, aby zarezerwować termin i godzinę ślubu. Jednak zazwyczaj nie ma sensu tego robić wcześniej niż rok przed planowaną datą uroczystości, ponieważ księża nie maja jeszcze kalendarzy, a jak zapiszą gdzieś na skrawku papieru, to jest duża szansa, że gdzieś to umknie i Wasz termin nie zostanie zarezerwowany. Na tej wizycie zapytajcie również o nauki przedmałżeńskie i zapiszcie się na nie.
Na kolejnej wizycie w kancelarii parafialnej będziecie spisywać protokół przedślubny. Zaplanujcie sobie tę wizytę na około 3 miesiące przed ślubem, jednak nie później niż 31 dni przed uroczystością. Będą Wam potrzebne:
- aktualne metryki chrztu (nie starsze niż 6 miesięcy) z zaznaczeniem, że nie ma wpisu o wcześniej zawieranych ślubach,
- zaświadczenia o bierzmowaniu,
- „licencja” – zgoda proboszcza na ślub w innej parafii (gdy pobieracie się w innej parafii),
- ostatnie świadectwa nauki religii,
- dowody osobiste.
Kolejna wizyta w parafii odbędzie się tydzień przed ślubem i spisujecie na niej akt ślubu. Na tą wizytę potrzebujecie:
- potwierdzenie ukończenia nauk przedmałżeńskich,
- zaświadczenie z poradni rodzinnej,
- dane świadków (imię, nazwisko, data urodzenia, adres),
- potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi, jeśli były wygłaszane w innej parafii.
W dniu ślubu powinniście mieć ze sobą dowody osobiste oraz potwierdzenia odbycia spowiedzi.
Ślub konkordatowy – dokumenty
Jest to ślub zawierany w kościele, ale niesie za sobą również skutki cywilnoprawne.
Jeśli zdecydowaliście się na zawarcie takiego ślubu, w pierwszym kroku powinniście udać się do parafii, w której ma się odbyć uroczystość i zarezerwować datę i godzinę ślubu.
Następnie, nie wcześniej niż 6 miesięcy przed ślubem należy udać się do USC w celu spisania zaświadczenia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Na tej wizycie dokonujecie również wszelkich innych formalności i opłat cywilnych, które szerzej zostały omówione przy ślubie cywilnym.
Z zaświadczeniem udajecie się do parafii i dopełniacie wszelkich formalności jak przy ślubie kościelnym.
Źródło: https://wesele123.pl