Wegetariańskie wesele. Czy to się uda?
Wegetarianie, tak jak osoby jedzące mięso, również się zakochują, a potem planują śluby i huczne wesela. No właśnie, jeśli już dojdzie do wesela jaroszy, pozostaje ważne pytanie dotyczące menu.
Jak urządzić udane wegetariańskie przyjęcie, gdy zdecydowana większość naszych gości preferuje mięso?
Wesele bez mięsa
Coraz częściej organizowane są wesela wegetariańskie. Szukając odpowiedniego lokalu z pewnością trafimy na restauracje oraz firmy cateringowe serwujące jedynie dania bezmięsne.
Wielu z nas obawia się opinii gości. Ludzie z przerażeniem zaczynają myśleć, że będą jeść tylko sałatę. No i co powie wujek, który musi koniecznie zjeść rosół i schabowego z kością? Pamiętajmy, że jest to nasz ślub – nasz wyjątkowy dzień i to my przede wszystkim mamy być szczęśliwi, a urządzenie przyjęcia zgodnego z naszymi przekonaniami z pewnością to sprawi.
Wbrew powszechnym opiniom dania wegetariańskie również mogą być smaczne, różnorodne i sycące. Jak wiadomo, na tradycyjnych weselach stoły aż się uginają od wędzonych kiełbas, szynek i kotletów. Aby zbytnio nie zrazić gości tą „innością” warto zdecydować się na potrawy podobne do tych tradycyjnych (faszerowane warzywa, pierogi, kotlety jajeczne, pasztet sojowy itp.). Niektórzy mogą się nawet nie zorientować, że na talerzu nie ma mięsa.
Przykładowe dania
Przystawki:
Papryka nadziewana,
Placki z cukinii,
Pierożki z suszonymi pomidorami i mozarellą.
Zupy:
Zupa z soczewicy,
Zupa borowikowa lub kurkowa,
Krem z brokułów.
Dania główne:
Kotlety z kaszy jaglanej i kapusty z pieczonymi ziemniakami i bukietem surówek,
Kotlety jajeczne z kalafiorem i gotowanymi ziemniakami,
Kotlety sojowe z kaszą, ciemnym sosem i kapustą kiszoną,
Wegetariańskie gołąbki.
Sałatki:
Sałatka ze smażoną soczewicą i rukolą,
Sałatka jarzynowa „tradycyjna”,
Sałatka na ciepło z ziemniakami, cukinią, marchewką i papryką,
Sałatka z suszonymi pomidorami, szpinakiem i serem pleśniowym.
Przekąski:
Zamiast półmisków z wędlinami możemy ułożyć różne rodzaje sera, grillowane tofu i wegetariańskie kiełbaski, a także pokrojone w plastry i paski warzywa. Na zimno doskonale sprawdzają się paszteciki z kapustą i grzybami oraz roladki z ciasta francuskiego nadziewane sosem pomidorowym.
Ponadto można postawić dodatkowy „stół wiejski” z własnoręcznie pieczonym chlebem, wegańskim smalcem i ogórkami kiszonymi, a także stoły z ciastami i owocami.
Zamiast napojów gazowanych warto podać soki owocowe lub kompoty.
Źródło: https://abcweselne.pl