Florystyka ślubna oferuje różne rodzaje bukietów ślubnych – od klasycznych, w formie kuli, kropli, kaskadowy, łuku, wachlarza, berła, torebki czy też bukiety wykonane z broszek. Możemy również dosłownie przebierać w gatunkach i kolorach kwiatów od tradycyjnych róż po egzotyczne strelicje. Tak ogromny wybór sprawia, że Panna Młoda często nie jest zdecydowana i rzadko wie, jaki bukiet powinna wybrać. W tej materii z pewnością pomoże doświadczona florystka czy dekoratorka.
Dobór odpowiedniego bukietu
By florystka mogła dobrać odpowiedni bukiet, musi mieć wiedzę o:
– typie urody Panny Młodej (kolor włosów, cera, kolor oczu), a także wzroście i postawie
– sukni ślubnej (kolorze, kroju, zdobieniach: falbankach, koronkach, haftach, itp.)
– welonie, biżuterii, jaką Panna Młoda będzie miała w dniu ślubu
– makijażu i fryzurze, jakie będzie miała Pani Młoda
– osobowości Panny Młodej, jej stylu życia
– porze roku, w której odbędzie się ślub
– miejscu i stylu uroczystości ślubnej
– upodobaniach kolorystycznych i kwiatowych Pani Młodej.
Na podstawie powyższych informacji dobra florystka jest w stanie zaprojektować idealny bukiet. Warto więc wybierając się do niej przygotować wcześniej zdjęcie sukni ślubnej, zabrać skrawek tkaniny, aplikacji, jakie będą na sukni. Pokazanie biżuterii i innych ozdób też będzie pomocne.
Bukiet ślubny, a rodzaj sukienki
Bukiet ślubny powinien uzupełniać i podkreślać strój Panny Młodej. Dlatego określenie rodzaju sukni jest istotne przy wyborze bukietu:
Suknia w stylu księżniczki – podkreślona i dopasowana góra często ozdobiona koronkami, haftami, kryształkami i duży dół sukni, często z falbanami czy trenem. Do takiej sukni pasuje duży bukiet np. kaskadowy, bardzo ładnie wygląda też kula lub bukiet w formie łuku. Do sukni w stylu księżniczki pasuje również bukiet w kształcie berła, jednak musi być on dość wyrazisty, nie za delikatny, aby nie „zginął”.
Suknia w stylu greckim – wysoki stan i wąsko spływający dół. Tutaj pasuje bukiet okrągły lub w kształcie kuli, ładnie wygląda też kropla.
Suknia w formie litery A – do takiej sukni pasuje bukiet kaskadowy i bukiety w prostych, wyrazistych formach.
Suknia mocno przylegająca do ciała, wąska – do takiej sukni pasują bukiety nieduże i proste w formie, np. kula, berło, bukiet z jednego lub kilku kwiatów.
Przed wyborem idealnego i odpowiedniego bukietu warto poradzić się florystki i zastanowić nad tym, jakie kwiaty lubimy, jakie kolory będą spójne z pozostałymi dekoracjami ślubnymi.
Bukiet ślubny, a osobowość Panny Młodej
Wybierając bukiet ślubny warto zastanowić się nad tym, z czym będziemy się dobrze czuć. Jeżeli cicha i skromna Panna Młoda zdecyduje się na awangardowy bukiet może nie czuć się „sobą”, a to przełoży się na ogół wrażeń ślubnych. Należy zdecydować się na taki bukiet, do którego jest się w stu procentach przekonanym. Ma on podobać się przede wszystkim Pannie Młodej, nie siostrze, cioci czy koleżance. Bukiet ślubny powinien być odzwierciedleniem osobowości Pani Młodej, dlatego styl życia, upodobania są również tak istotne w kwestii doboru bukietu.
Przechowywanie bukietu i jego pielęgnacja
Bukiet ślubny powinien być wykonany z najwyższej jakości świeżych kwiatów. Z kwiaciarni lub pracowni florystycznej, z której odbieramy bukiet ślubny powinniśmy otrzymać podstawowe wskazówki odnośnie pielęgnacji i przechowywania kwiatów do momentu ślubu.
Jeżeli ślub odbywa się w tym samym dniu, w którym nastąpił odbiór kwiatów, to po powrocie do domu należy umieścić bukiet ślubny w chłodnym pomieszczeniu i od czasu do czasu delikatnie spryskać go mgiełką wodną. Jeżeli nie dysponujemy chłodnym pomieszczeniem, a na dworze jest gorąco, wówczas najlepiej przykryć bukiet ślubny wilgotnym (dobrze zroszonym mgiełką wodną) papierem lub wilgotnymi jednorazowymi ręcznikami kuchennymi, pamiętając o przewietrzeniu od czasu do czasu pomieszczenia. Spełnienie powyższych podstawowych zabiegów powinno zagwarantować nam utrzymanie pięknego i świeżego bukietu, który idealnie zaprezentuje się w tym szczególnym dniu.
Źródło: https://www.weselezklasa.pl