Co, jeśli zawarliście małżeństwo z zagranicznym narzeczonym lub narzeczoną w jego kraju? Możecie oczywiście takie małżeństwo spokojnie zarejestrować w Polsce!
Co więcej, wcale nie musicie robić tego osobiście (chociaż możecie!). Rejestracji możecie dokonać w USC ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce także drogą pocztową, za pośrednictwem najbliższej rodziny lub poprzez pełnomocnika. Członkowie najbliższej rodziny nie muszą posiadać pisemnego pełnomocnictwa, by Wam pomóc w rejestracji.
Jest jeszcze jedna droga – poprzez konsulat polski w państwie, w którym zawieraliście ślub. Jest to jednak droższe i bardziej czasochłonne rozwiązanie.
Rejestracji dokonuje się na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu. Może to nastąpić przez:
- wpisanie zagranicznego aktu stanu cywilnego,
- odtworzenie aktu stanu cywilnego – jeśli nie można uzyskać zagranicznego odpisu aktu małżeństwa,
- zarejestrowanie małżeństwa, które nie zostało zgłoszone
za granicą.
Wniosek o wpisanie zagranicznego aktu małżeństwa kieruje się do kierownika USC:
- właściwego ze względu na miejsce zamieszkania,
- właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania – jeśli wnioskodawca nie ma w kraju aktualnego miejsca zamieszkania,
- m.st. Warszawy – jeśli wnioskodawca nigdy nie miał w kraju miejsca zamieszkania lub jeżeli wniosek składa konsul
Do wniosku należy dołączyć:
- dokument zagraniczny wraz z jego tłumaczeniem dokonanym przez polskiego konsula lub tłumacza przysięgłego,
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej (dowód ten należy dołączyć nie później niż w ciągu trzech dni od chwili złożenia wniosku) – nie dotyczy przypadków, w których wniosek składany jest za pośrednictwem polskiego konsula, za pobraniem opłaty konsularnej.
Ile to kosztuje?
W wypadku zarejestrowania zagranicznego aktu małżeństwa opłata wynosi 50 zł. Opłata skarbowa od decyzji o odtworzeniu aktu małżeństwa lub jego zarejestrowaniu wynosi 39 zł.
Pamiętajcie też o tym, że jeśli zawieraliście małżeństwo za granicą i nie złożyliście oświadczenia w sprawie swojego nazwiska po ślubie, możecie to zrobić wraz z wnioskiem o wpisanie aktu małżeństwa do polskiej księgi małżeństw.
Źródło: http://zrobswojslub.pl